event burgee venue burgee

Fast Handicap Dinghies Frostbite Series 2021

West Kirby Sailing Club

Results are provisional as of 19:21 on November 22, 2021

Overall

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank BoatName Class SailNo Helm / Crew PY R1
24/10/2021
R2
24/10/2021
R3
31/10/2021
R4
31/10/2021
R5 Not Sailed
07/11/2021
R6 Not Sailed
07/11/2021
R7
13/11/2021
R8
13/11/2021
R9
21/11/2021
R10
21/11/2021
Nett
1st   Laser Radial 195201 Ioannis Koutsokeras 1147 1 (6) (4) (5)     3 2 1 3 10
2nd   Laser 309 Steve Jardine 1100 2 3 3 4     (5) (12) 4 (6) 16
3rd Still Quality Time Solo 5907 Steve Ferrington 1142 3 (9 RET) 6 2     (25 DNC) (25 DNC) 3 4 18
4th SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 5 2 5 3     (25 DNC) (25 DNC) (9 RET) 5 20
5th   Laser 212 Peter Jones 1100 8 7 (25 DNC) (25 DNC)     9 (16 DNF) 5 7 36
6th Side Winder Solo 5794 Martin Hartley 1142 (25 DNC) (25 DNC) 1 7 DNF     2 5 (25 DNC) 25 DNC 40
7th   Laser 197766   1100 7 4 (25 DNC) (25 DNC)     6 4 (25 DNC) 25 DNC 46
8th   RS300 379 Dan Skinner 972 4 1 (25 DNC) (25 DNC)     17 DNF 1 (25 DNC) 25 DNC 48
9th Zippy Zero D-Zero 333 Liz Potter 1029 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC     11 8 2 2 48
10th   470 828 Trevor Jenkins 973 6 5 8 DNF 6     (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC 50
11th   Albacore 8177 Jean-Louis Simons 1045 (25 DNC) (25 DNC) 2 1     (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 25 DNC 78
12th   Laser 218031 John Worthington 1100 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC     1 3 25 DNC 25 DNC 79
13th   RS AERO 7 3072   1065 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC     25 DNC 25 DNC 6 1 82
14th Iconic Int Canoe OD 303 Steve Fleming 905 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC     15 9 9 RET 25 DNC 83
15th   Laser 218003   1100 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC     4 7 25 DNC 25 DNC 86
16th   Laser 130676 Paul Jenkins 1100 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC     8 7 25 DNC 25 DNC 90
17th In Our Prime GP14 14153 Bob Thompson 1133 (25 DNC) (25 DNC) 8 DNF (25 DNC)     25 DNC 25 DNC 9 RET 25 DNC 92
18th WKSC Laser 157393 Tony Clark 1100 9 RET 9 RET (25 DNC) (25 DNC)     (25 DNC) 25 DNC 25 DNC 25 DNC 93
19th   Laser 192452 Matthew Wilson 1100 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC     10 10 25 DNC 25 DNC 95
20th   GP14 14027 Peter Bramley 1133 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC     7 16 DNF 25 DNC 25 DNC 98
21st Speedy Int 470 828 Trevor Jenkins 973 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC     13 11 25 DNC 25 DNC 99
22nd   Laser 197704 Nigel Speering 1100 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC     12 16 DNF 25 DNC 25 DNC 103
23rd   Laser 216509 Steve Shallcroft 1100 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC     14 16 DNF 25 DNC 25 DNC 105
24th   Laser 143930 Paul Braybrook 1100 (25 DNC) (25 DNC) (25 DNC) 25 DNC     25 NSC 25 DNC 25 DNC 25 DNC 125

R1 - 24/10/2021

Race Officer: J.Prossor
Results: A.M.Hartley

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11.00, Course: 33
Rank BoatName Class SailNo Helm / Crew PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   Laser Radial 195201 Ioannis Koutsokeras 1147 0.43.45 0.38.09 0.00.00 1147 1
2   Laser 309 Steve Jardine 1100 0.42.33 0.38.41 0.00.36 1115.539 2
3 Still Quality Time Solo 5907 Steve Ferrington 1142 0.44.14 0.38.44 0.00.40 1159.672 3
4   RS300 379 Dan Skinner 972 0.38.00 0.39.06 0.00.56 996.251 4
5 SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 0.41.21 0.39.34 0.01.29 1084.079 5
6   470 828 Trevor Jenkins 973 0.39.00 0.40.05 0.01.53 1022.469 6
7   Laser 197766   1100 0.45.12 0.41.05 0.03.15 1185.015 7
8   Laser 212 Peter Jones 1100 0.45.30 0.41.22 0.03.33 1192.88 8
9 WKSC Laser 157393 Tony Clark 1100 RET       9

R2 - 24/10/2021

Race Officer: J.Prossor
Results: A.M.Hartley

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: 42
Rank BoatName Class SailNo Helm / Crew PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   RS300 379 Dan Skinner 972 37.29 0.38.34 0.00.00 972 1
2 SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 42.34 0.40.44 0.02.16 1103.819 2
3   Laser 309 Steve Jardine 1100 44.59 0.40.54 0.02.34 1166.486 3
4   Laser 197766   1100 45.03 0.40.57 0.02.38 1168.215 4
5   470 828 Trevor Jenkins 973 40.46 0.41.54 0.03.15 1057.142 5
6   Laser Radial 195201 Ioannis Koutsokeras 1147 48.12 0.42.01 0.03.58 1249.9 6
7   Laser 212 Peter Jones 1100 46.48 0.42.33 0.04.23 1213.595 7
8 Still Quality Time Solo 5907 Steve Ferrington 1142 RET       9
8 WKSC Laser 157393 Tony Clark 1100 RET       9

R3 - 31/10/2021 at 11.00

Race Officer: J.Hayley
Results: A.M.Hartley

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: 31, Wind dir: SSE, Ave wind: 11-16knts
Rank BoatName Class SailNo Helm / Crew PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Side Winder Solo 5794 Martin Hartley 1142 42.43 0.37.24 0.00.00 1142 1
2   Albacore 8177 Jean-Louis Simons 1045 39.19 0.37.37 0.00.14 1051.103 2
3   Laser 309 Steve Jardine 1100 41.38 0.37.51 0.00.29 1113.038 3
4   Laser Radial 195201 Ioannis Koutsokeras 1147 43.56 0.38.18 0.01.02 1174.527 4
5 SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 40.02 0.38.19 0.00.57 1070.263 5
6 Still Quality Time Solo 5907 Steve Ferrington 1142 43.55 0.38.27 0.01.12 1174.081 6
7   470 828 Trevor Jenkins 973 DNF       8
7 In Our Prime GP14 14153 Bob Thompson 1133 DNF       8

R4 - 31/10/2021 at 11.54

Race Officer: J.Hayley
Results: A.M.Hartley

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: 31, Wind dir: SSE, Ave wind: 17-20knts
Rank BoatName Class SailNo Helm / Crew PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   Albacore 8177 Jean-Louis Simons 1045 19.47 0.18.56 0.00.00 1045 1
2 Still Quality Time Solo 5907 Steve Ferrington 1142 22.05 0.19.20 0.00.28 1166.491 2
3 SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 20.26 0.19.33 0.00.39 1079.334 3
4   Laser 309 Steve Jardine 1100 21.42 0.19.44 0.00.53 1146.243 4
5   Laser Radial 195201 Ioannis Koutsokeras 1147 24.46 0.21.36 0.03.03 1308.231 5
6   470 828 Trevor Jenkins 973 21.08 0.21.43 0.02.43 1116.31 6
7 Side Winder Solo 5794 Martin Hartley 1142 DNF       7

R5 Not Sailed - 07/11/2021

Race Officer: P Jones
Results: A. Marston
Not Sailed - too windy

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank BoatName Class SailNo Helm / Crew PY Place Points

R6 Not Sailed - 07/11/2021

Race Officer: P Jones
Results: A. Marston
Not Sailed - too windy

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank BoatName Class SailNo Helm / Crew PY Place Points

R7 - 13/11/2021 at 11.00

Race Officer: J Hayley
Results: K Eggleton
Result for IC303 amended by RO on 15/11/21

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: 1, Wind dir: WNW, Ave wind: 10-12 knots
Rank BoatName Class SailNo Helm / Crew PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   Laser 218031 John Worthington 1100 48.19 0.43.55 0.00.00 1100 1
2 Side Winder Solo 5794 Martin Hartley 1142 50.23 0.44.07 0.00.13 1147.051 2
3   Laser Radial 195201 Ioannis Koutsokeras 1147 51.05 0.44.32 0.00.42 1162.987 3
4   Laser 218003   1100 49.00 0.44.33 0.00.41 1115.557 4
5   Laser 309 Steve Jardine 1100 49.19 0.44.50 0.01.00 1122.766 5
6   Laser 197766   1100 49.51 0.45.19 0.01.32 1134.909 6
7   GP14 14027 Peter Bramley 1133 52.23 0.46.14 0.02.37 1192.584 7
8   Laser 130676 Paul Jenkins 1100 51.11 0.46.32 0.02.52 1165.264 8
9   Laser 212 Peter Jones 1100 51.39 0.46.57 0.03.20 1175.888 9
10   Laser 192452 Matthew Wilson 1100 51.40 0.46.58 0.03.21 1176.268 10
11 Zippy Zero D-Zero 333 Liz Potter 1029 48.27 0.47.05 0.03.15 1103.036 11
12   Laser 197704 Nigel Speering 1100 53.25 0.48.34 0.05.06 1216.109 12
13 Speedy Int 470 828 Trevor Jenkins 973 47.37 0.48.56 0.04.53 1084.063 13
14   Laser 216509 Steve Shallcroft 1100 53.52 0.48.58 0.05.33 1226.354 14
15 Iconic Int Canoe OD 303 Steve Fleming 905 48.30 0.53.35 0.08.45 1104.174 15
16   RS300 379 Dan Skinner 972 DNF       17
17   Laser 143930 Paul Braybrook 1100 NSC       25

R8 - 13/11/2021 at 11.59

Race Officer: J Hayley
Results: K Eggleton

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: 21, Wind dir: NW, Ave wind: 10-15 knots
Rank BoatName Class SailNo Helm / Crew PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   RS300 379 Dan Skinner 972 35.23 0.36.24 0.00.00 972 1
2   Laser Radial 195201 Ioannis Koutsokeras 1147 42.24 0.36.58 0.00.39 1164.752 2
3   Laser 218031 John Worthington 1100 41.08 0.37.24 0.01.05 1129.956 3
4   Laser 197766   1100 41.17 0.37.32 0.01.14 1134.076 4
5 Side Winder Solo 5794 Martin Hartley 1142 44.03 0.38.34 0.02.29 1210.078 5
6   Laser 218003   1100 42.43 0.38.50 0.02.40 1173.451 7
6   Laser 130676 Paul Jenkins 1100 42.43 0.38.50 0.02.40 1173.451 7
8 Zippy Zero D-Zero 333 Liz Potter 1029 40.02 0.38.54 0.02.35 1099.738 8
9 Iconic Int Canoe OD 303 Steve Fleming 905 35.31 0.39.15 0.02.34 975.663 9
10   Laser 192452 Matthew Wilson 1100 43.54 0.39.55 0.03.51 1205.958 10
11 Speedy Int 470 828 Trevor Jenkins 973 38.58 0.40.03 0.03.33 1070.436 11
12   Laser 309 Steve Jardine 1100 44.37 0.40.34 0.04.34 1225.645 12
13   Laser 212 Peter Jones 1100 DNF       16
13   GP14 14027 Peter Bramley 1133 DNF       16
13   Laser 197704 Nigel Speering 1100 DNF       16
13   Laser 216509 Steve Shallcroft 1100 DNF       16

R9 - 21/11/2021 at 11.00

Race Officer: P.Colquitt
Results: A.M.Hartley

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: 2, Wind dir: NNE, Ave wind: 10-15 knots
Rank BoatName Class SailNo Helm / Crew PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   Laser Radial 195201 Ioannis Koutsokeras 1147 39.40 0.34.35 0.00.00 1147 1
2 Zippy Zero D-Zero 333 Liz Potter 1029 35.58 0.34.57 0.00.23 1040.011 2
3 Still Quality Time Solo 5907 Steve Ferrington 1142 44.38 0.39.05 0.05.08 1290.616 3
4   Laser 309 Steve Jardine 1100 43.40 0.39.42 0.05.38 1262.664 4
5   Laser 212 Peter Jones 1100 44.24 0.40.22 0.06.22 1283.869 5
6   RS AERO 7 3072   1065 44.47 0.42.03 0.07.57 1294.953 6
7 SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 RET       9
7 Iconic Int Canoe OD 303 Steve Fleming 905 RET       9
7 In Our Prime GP14 14153 Bob Thompson 1133 RET       9

R10 - 21/11/2021

Race Officer: P.Colquitt
Results: A.M.Hartley

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: 1, Wind dir: NNE, Ave wind: 10-15 knots
Rank BoatName Class SailNo Helm / Crew PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   RS AERO 7 3072   1065 33.30 0.31.27 0.00.00 1065 1
2 Zippy Zero D-Zero 333 Liz Potter 1029 32.33 0.31.38 0.00.11 1034.799 2
3   Laser Radial 195201 Ioannis Koutsokeras 1147 36.22 0.31.42 0.00.17 1156.134 3
4 Still Quality Time Solo 5907 Steve Ferrington 1142 36.28 0.31.56 0.00.33 1159.313 4
5 SensationAL Albacore 8234 John Carlin 1045 34.21 0.32.52 0.01.29 1092.022 5
6   Laser 309 Steve Jardine 1100 37.12 0.33.49 0.02.36 1182.627 6
7   Laser 212 Peter Jones 1100 37.37 0.34.12 0.03.01 1195.873 7

http://wksc.org.org
results@wksc.org.uk

http://wksc.org.org
results@wksc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com