event burgee venue burgee

PRESIDENTS RACE 2020

HANDICAP

2020

R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Boat Class SailNo HelmName PYR Start Elapsed Corrected Points
1   Int Canoe 335 Gareth Caldwell 905 10.02 1.14.35 1.24.22 1
2   Int.420 54379 George Creasy & David bromilow 1111 10.02 1.12.08 1.26.34 2
3 Castoff & Pollaxe Albacore 8187 Mike Hartley 1045 10.02 1.12.25 1.32.24 3
4   Int.420 52062 Freya sewell 1111 10.02 1.18.25 1.34.07 4
5 Bojangles Contender 2533 Liz Potter 969 10.02 1.33.00 1.35.59 5
6 white Knight Int Canoe 333 Tony Marston 905 10.02 1.26.54 1.36.01 6
7 Icarus Int Canoe 257 Andy Potter 905 10.02 1.27.20 1.36.30 7
8   Laser Radial 193725   1145 10.02 1.23.00 1.36.39 8
9 Dusty Int Canoe 321 Dan Skinner 884 10.02 1.25.35 1.36.49 9
10 Mustang Sally Int Canoe 275 Al Allston 905 10.02 1.27.50 1.37.03 10
11 Hicotee Hilbre 27 Peter J Bramley 1275 10.02 1.32.50 1.37.05 11
12 Hirondelle Hilbre 05 Chris Riley 1275 10.02 1.33.05 1.37.21 12
13 Hawk Falcon 46 John Burthem 1045 10.02.00 1.19.00 1.40.48 13
14 Tinamou G.P.14 14193 Trev Jenkins 1133 10.02 1.25.40 1.40.49 14
15 Sensational Albacore 8234 John Carlin 1045 10.02 1.19.05 1.40.54 15
16 Poseidon Optimist 5790 Patrick Bromilow 1650 10.02 1.23.35 1.41.19 16
17   Int.420 55402 Holly Wright 1111 10.02 1.25.10 1.42.13 17
18   Laser Radial 181347   1145 10.02 1.27.50 1.42.17 18
19 Frieda Finn 715 Jean -Louis Simons 1045 10.02 1.20.55 1.43.15 19
20 Highwayman Hilbre 07 Chris Booth & J pringle 1275 10.02 1.38.55 1.43.27 20
21 Solstice Solo 5005 Martin Hartley 1143 10.02 1.28.45 1.43.32 21
22 Mars Star 11 Sclater Family 1378 10.02 1.12.00 1.44.30 22
23 Reclaim Miracle 3842 Mike de ST Paer 1194 10.02 1.34.15 1.45.15 23
24 Iconic Int Canoe 303 Steve Fleming 905 10.02 1.36.15 1.46.21 24
25   Laser Radial 195201 Loannis Koutsokeras 1145 10.02 1.32.10 1.47.20 25
26 Capella Star 06 N Ledingham 1378 10.02 1.14.10 1.47.39 26
27 Bateleur Falcon 53 Ad Dodd 1045 10.02.00 1.24.50 1.48.14 27
28 Nik Nak II Solo 4842 Paul Dowman 1143 10.02 1.32.50 1.48.18 28
29 Blackto the Future G.P.14 13837 Dan Booth 1133 10.02 1.32.34 1.48.56 30
29 Sound chief Firefly 3809 Octavia owen 1172 10.02 1.35.45 1.48.56 30
31 Aquilla Falcon 58 John Corkhill 1045 10.02 1.25.40 1.49.18 31
32 Falcon II Falcon 38 D. Wright 1045 10.02 1.26.35 1.50.28 32
33 Alert Laser Radial 167800 Richard Neale 1145 10.02 1.35.30 1.51.12 33
34 Hugger Mugger Solo 5592 Bob Mosedale 1143 10.02 1.35.30 1.51.24 34
35   Laser 212 Peter Jones 1099 10.02 1.31.50 1.51.25 35
36 Oppitunity Optimist 5159 Olivia creasy 1650 10.02 1.33.10 1.52.56 36
37   Optimist 4403 Isobel Sandow 1650 10.02 1.33.15 1.53.02 37
38   Int.420 46872 Arwen Fflur 1111 10.02 1.36.50 1.56.13 38
39 Blue Laser Laser 144448 Thomas Green 1099 10.02 1.37.20 1.58.05 39
40   Laser Radial 174900 Luke Sperring 1145 10.02 1.14.55 2.10.52 40
41   Int Canoe 27 Alex Colquitt 905 10.02 1.33.00 2.17.01 41
42   Topper 47482 Oscar Sandow 1365 10.02 1.34.00 2.17.44 42
43 Southern Comfort Wayfarer 9058 Simon Hewitt 1102 10.02 1.18.55 2.23.13 43
44 Albinoni Albacore 8186 Stan van de Berg 1045 10.02 1.28.40 2.49.42 44
45   Int Canoe 341   905   DNF   46
45 Seabas Optimist 5086 Seb Nixon 1650   DNF   46



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com